تبلیغات
کلیبر نیوز - لاریجانی: ردصلاحیت نمایندگان فعلی اشتباه بود

لاریجانی: ردصلاحیت نمایندگان فعلی اشتباه بود

نویسنده : sahanada parla 1390/11/7 05:48 بعد از ظهر  •    ارسال شده در: انتخابات کلیبر

اگرچه در بررسی شكایات داوطلبانی كه صلاحیت‌شان از سوی هیات اجرایی رد شده بود، این امكان به وجود آمد تا بسیاری از نمایندگان فعلی مجلس كه هیات‌های اجرایی صلاحیت‌شان را رد كرده بودند، باز به میدان رقابت ‌بازگردند، اما رییس مجلس شورای اسلامی این اقدام هیات‌های اجرایی در رد صلاحیت نمایندگان فعلی مجلس را كه در دوره‌های قبلی انتخابات مجلس نیز شاهدش بودیم، اشتباه می‌داند، اشتباهی كه سعی می‌كند بر خلاف بسیاری از تحلیل‌های ارایه شده، نام تسویه حساب سیاسی را بر آن نگذارد.

رییس مجلس نهم هم‌چنان كه از بررسی طرحی درباره هیات منصفه دادگاه‌های سیاسی به عنوان یكی از طرح‌هایی كه امید دارد در این مجلس به سرانجام برسد نام می‌برد، اظهار امیدواری می‌كندكه در بررسی صلاحیت داوطلبان در هیات‌های نظارت، قانون رعایت شود. امور باید از روال قانونی پیگیری شود

علی لاریجانی در گفت‌وگوی تفصیلی با ایسنا با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره برگزاری انتخاباتی سالم و بر اساس مر قانون تاكید كرد: این مساله تاكید همیشگی ایشان بوده است، لذا انتظار این است كه در انتخابات پیش‌رو نیز بر این اساس حركت شود.

لاریجانی با یادآوری این‌كه حتی در حوادث پس از انتخابات سال 88، اصرار مقام معظم رهبری بر اجرای صحیح قانون بود، افزود: ایشان در همان مقطع نیز همواره می‌فرمودند، اگر كسی اعتراضی دارد، باید مسیر قانون را طی كند، بر این اساس متوجه می‌شویم كه تنها باید از روال قانونی امور پیگیری شود و چه در امور انتخابات و چه در سایر امورتنها تمسك به قانون است كه نظم اجتماعی ایجاد می‌كند و در غیر این صورت نظم اجتماعی پایه‌های درستی نخواهد داشت.

ردصلاحیت نمایندگان فعلی مجلس اشتباه بود

رییس مجلس شورای اسلامی هم‌چنین در ارزیابی نسبت به ردصلاحیت برخی نمایندگان فعلی مجلس از سوی هیات‌های اجرایی و البته اصلاح آن توسط هیات‌های نظارت، بر ضرورت صحیح بودن عملكرد مجریان و ناظران تاكید كرد و افزود: قطعا از همان ابتدا ردصلاحیت نمایندگان فعلی مجلس اشتباه بود و هیات‌های اجرایی نباید این‌گونه برخورد می‌كردند.

رییس‌ مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه با افرادی كه ما در این چهار سال با آنها بودیم و افكار و رفتار و كردارشان را دیدیم، به دلایلی كه اصلا در شأن‌شان نبود این‌طور رفتار كردند.

وی با اشاره به دلایل هیات‌های اجرایی وزارت كشور در رد صلاحیت برخی از نمایندگان فعلی مجلس گفت: زمانی كه ما وارد شدیم، دیدیم كه اشتباه كرده‌اند.

رییس‌مجلس شورای اسلامی در واكنش به برخی اظهارنظرها مبنی بر این كه رد صلاحیت‌های انجام شده را تسویه حساب سیاسی ارزیابی می‌كردند، گفت: نمی‌خواهم در این زمینه قضاوت كنم، یا سوء ظن را تقویت كنم، ولی به هر حال كار غلطی بود و این‌كه پشت آن چه تحلیلی است، من وارد نمی‌شوم.

رییس قوه مقننه هم‌چنین درباره عملكرد مجریان و ناظران و تاثیر آن بر حضور گسترده مردم در انتخابات، افزود: آنچه مهم است و نیاز به تحلیل عمیق هم ندارد، این است كه در شرایط فعلی و از منظر منافع ملی كشور، هر چه حضور مردم در انتخابات چشم‌گیرتر باشد، هم در مورد خطرات جنبه بازدارندگی دارد و هم بر شأن ایران تاثیرگذار است.

هیات‌های اجرایی در برخی موارد دقت لازم را نداشتند

وی تاكید كرد: دوستانی كه در بخش‌های اجرایی و نظارت هستند، اگر مطابق قانون عمل كنند و رفتار دقیقی داشته باشند، با اطلاعات غیردقیق با افراد برخورد نكنند، حتما عملكردشان باعث چشم‌گیرتر شدن حضور مردم در انتخابات خواهد شد و فكر می‌كنم در كاری كه هیات‌های اجرایی انجام دادند، در برخی موارد دقت لازم صورت نگرفت و باید حتما دولت و وزارت كشور در این زمینه دقیق‌تر عمل كنند. ان‌شاءالله هیات نظارت این مشكل را حل كند و قانون رعایت شود.

لاریجانی هم‌چنین تاكید كرد: ما فقط اجرای قانون را می‌خواهیم و مر قانون باید رعایت شود. در قانون گفته شده از چهار مرجع كسب اطلاع و بررسی شود تا حقی از افراد ضایع نشود و این امر به حضور مردم كمك می‌كند.

ممكن است در آینده آرایش نیروها در مجلس تا حدی متفاوت باشد

لاریجانی در ادامه به پیش‌بینی تركیب مجلس نهم پرداخت و خاطرنشان كرد: ممكن است در آینده آرایش نیروها در جبهه‌های مختلف تا حدی متفاوت باشد و تقسیمات آنها از حالت مخفی علنی‌تر شود كه این شفافیت‌ها گاهی كار را منظم‌تر می‌كند.

احتمال عملكرد شفاف گروه‌های مختلف درمجلس نهم

لاریجانی هم‌چنین در زمینه تغییر رفتار برخی افراد اصولگرا و تندروتر شدن آنها از ابتدای مجلس هشتم تاكنون و تاثیر آن بر انتخابات رییس مجلس آینده، یادآورشد: ممكن است در كل تاثیرگذار باشد؛ عملكرد این افراد شاید باعث شود گروه‌های مختلفی كه در مجلس فعال هستند وضعیت شفاف‌تری در مجلس آینده پیدا كنند.

وی ادامه داد: درست است كه در فراكسیون اصولگرایان همه اصولگرا بودند، ولی باید تقسیم‌بندی داشت، لذا ممكن است، در آینده شكل آن تا حدودی شفاف‌تر شود.

نمی‌دانم چرا تعدادی از اصلاح‌طلبان در انتخابات ثبت نام نكردند

لاریجانی در زمینه ثبت نام نكردن تعدادی از اصلاح‌طلبان مجلس هشتم برای مجلس بعدی، به ایسنا گفت: نمی‌دانم چرا تعدادی از اصلاح‌طلبان برای حضور در انتخابات نام‌نویسی نكردند. اگر ثبت نام می‌كردند، فضا را برای حضور افرادی كه به این فكر علاقه‌مندتر بودند، فراهم‌تر می‌كردند و این كار خوبی بود، اگر انجام می‌شد.

لاریجانی در زمینه فضای موجود برای تبلیغات اصلاح‌طلبان نیز خاطرنشان كرد: مانعی برای تبلیغات آنها وجود ندارد.

رییس فراكسیون اصولگرایان در پاسخ به پرسشی در زمینه میزان احتمال تایید صلاحیت اصلاح‌طلبان ثبت نام كرده، گفت: ما در مورد اصولگرایان هم نمی‌توانیم چنین تعهدی بدهیم، چون تعدادی از آنها را هم در هیات‌های اجرایی رد كردند. ولی فكر می‌كنم شورای نگهبان اشكالاتی كه این بار در هیات اجرایی به وجود آمد، را رفع كند.

رییس فراكسیون اصولگرایان در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره راهكار تعیین رییس مجلس نهم و این كه آیا این مساله همانند مجلس هشتم در فراكسیون اصولگرایان نهایی خواهد شد، گفت: سازوكار انتخاب رییس‌ در مجلس نهم را نمی‌دانم، و معلوم نیست چارچوب نظری برای انتخاب رییس چگونه خواهد بود. منتخبین در مجلس نهم باید با هم بحث كنند تا به یك مدلی دست یابند. ممكن است فراكسیون‌ها متعددتر شود، یا ممكن است با هم اتحادی پیدا كنند. الان نمی‌توان چندان قضاوت كرد.

رییس قوه مقننه درباره مهم‌ترین اولویت‌های مجلس هشتم تا پایان دوره آن تاكید كرد: چند قانون مهم داریم كه به زودی در دستور كار مجلس قرار می‌گیرد یا به اتمام می‌رسد كه مهم‌ترین آنها لایحه مبارزه با قاچاق كالا و ارز است كه در حال بررسی است. پس از هم قانون بودجه است كه منتظر آن هستیم.

وی ادامه داد: قانون تجارت كه حدود 12 ماه روی آن كار و بررسی زیادی صورت گرفته و قانون نفت از مهم‌ترین مواردی است كه باید بررسی آن در مجلس هشتم انجام شود.

رییس مجلس هم‌چنین بررسی طرحی درباره هیات منصفه دادگاه‌های سیاسی را یكی دیگر از طرح‌هایی برشمرد كه احتمال می‌دهد تا پایان دوره مجلس هشتم مطرح شود و افزود: اگر این طرح به مجلس هشتم برسد خیلی خوب است، زیرا اصلی از قانون اساسی است كه قانونی برای آن نوشته می‌شود.

وی ادامه داد: طرحی نیز در مورد صدا و سیما مطرح است كه امیدواریم از كمیسیون فرهنگی خارج شود زیرا چهار سال است كه منتظر آن هستیم. این‌ها اولویت‌های ماست و امیدواریم آنچه در كمیسیون‌ها در مورد طرح‌ها و لوایح انجام شده، به زودی به صحن بیاید.

آخرین ویرایش: - -

1396/07/1 05:03 بعد از ظهر
I'm not certain where you are getting your information, however good topic.
I needs to spend a while learning much more or understanding more.
Thanks for magnificent information I was on the lookout for
this information for my mission.
1396/06/26 09:44 بعد از ظهر
Having read this I believed it was very informative. I appreciate you taking the time and energy to put this information together.
I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting.
But so what, it was still worth it!
1396/05/8 12:36 قبل از ظهر
Please let me know if you're looking for a article author for your site.

You have some really good articles and I believe I would be
a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love
to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
Please shoot me an e-mail if interested. Thank you!
1396/01/24 02:38 بعد از ظهر
Greetings, I do believe your site may be having web browser compatibility problems.
When I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in I.E.,
it's got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with
a quick heads up! Other than that, wonderful website!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر