تبلیغات
کلیبر نیوز - هموطن خشت خشت خانه‌ات را خواهیم ساخت

هموطن خشت خشت خانه‌ات را خواهیم ساخت

نویسنده : sahanada parla 1391/05/27 06:09 بعد از ظهر  •   

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری فارس از قم به آذربایجان شرقی، زلزله همواره با ترس، ویرانی، خرابی، آوارگی و مرگ همراه است و مردم مناطق هریس، اهر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی یک هفته است که طعم تلخ زلزله را بارها و بارها تجربه کرده‌اند.

در طول یک هفته گذشته این مناطق بیش از هزار بار لرزیده‌اند اتفاقی که در نوع خود کم سابقه است و زلزله 6.2 ریشتری و پس لرزه‌های آن موجب شده که در روستاهای مناطق زلزله‌زده بخش اعظمی از خانه‌های روستائیان تخریب شده و مابقی منازل مسکونی باقی مانده نیز دیگر قابل سکونت نیستند.

ورزقان در فاصله 75 کیلومتری شهر تبریز واقع شده و نخستین نشانه‌های زلزله و ویرانی در فاصله 37 کیلومتری این منطقه مشاهده می‌شود. در این بخش چند واحد روستایی به صورت کامل تخریب شده و ساکنان این روستای کوچک در حال حاضر در چادر زندگی می‌کنند. کمی جلوتر روستای سرند واقع شده که در این روستا که طبق گفته اهالی بیش از 600 نفر جمعیت دارد اغلب منازل مسکونی ویران شده است. خوشبختانه زلزله برای مردم سرند تلفات جانی نداشته است چرا که هنگام وقوع زلزله اغلب مردم روستا خارج از منازل خود به کشاورزی و دامداری مشغول بوده‌اند.

نکته حائز اهمیت این است که وام مقاوم‌سازی مسکن روستایی در این منطقه کلمه‌ای غریبه نیست ولی هیچ یک از ساکنان روستا از این وام بهره‌مند نشده‌اند و روستاییان از سخت‌گیری‌های بانک برای پرداخت این وام گلایه‌مند هستند.

پس از وقوع زلزله هلال احمر چادر و برخی کمک‌های دیگر در اختیار مردم این روستا قرار داده است...از صفا و صمیمیت مردم این روستا همین بس که با وجود خاص بودن شرایط رسم مهمان‌نوازی را به جا آورده و ما را به نوشیدن چای دعوت کردند.

در ادامه مسیر عزیمت به ورزقان روستای چای کندی واقع شده است. زلزله در این روستا نیز ویرانی‌های بسیاری بر جای گذاشته است، اما خانه بهداشت و مسجد روستا همچنان پا برجاست.

در روستای چای کندی به گفته اهالی 120 خانوار زندگی می‌کنند...از دریافت وام مقاوم‌سازی در این روستا هم خبری نیست.

علی بیکندی روستای دیگری است که در مسیر ورزقان قرار دارد. در این روستا 60 خانوار زندگی می‌کنند و زلزله تمام خانه‌های روستا را تخریب کرده به جز شش خانه، که آنها هم با دریافت وام مقاوم‌سازی،‌ بازسازی شده بود.

علی از ساکنان این روستا می‌گوید: زلزله در روستای علی بیکندی دو کشته بر جای گذاشته که هر دو آنها زن بوده‌اند.

وی در خصوص بهره‌مندی ساکنان روستا از وام مقاوم‌سازی مسکن روستایی اظهار می‌کند: منزل مسکونی شش نفر از روستائیان که وام مقاوم‌سازی گرفتند تخریب نشده است. البته زلزله به این منازل مسکونی خسارت وارد کرده ولی این خانه‌ها تخریب نشده‌اند.

این جوان روستایی مقاوم‌سازی مسکن روستایی را به بستن کمربند ایمنی هنگام رانندگی تشبیه کرده و می‌افزاید: به ساکنان خانه‌هایی که مقاوم‌سازی شدند آسیبی وارد نشده است.

پس از گذر از روستاهای مختلف سرانجام به شهر ورزقان می‌رسیم جایی که مرکز منطقه محسوب شده و زلزله بسیاری از خانه‌های آن را تخریب کرده و تخریب و ویرانی در بافت سنتی شهر بسیار بیشتر از منازل مسکونی نوساز است.

ساختمان‌های دولتی از جمله فرمانداری ورزقان نیز خسارت دیده‌اند و مدیریت امداد‌رسانی به زلزله‌زدگان در چند کمپ و حیاط ساختمان فرمانداری دنبال می‌شود.

در ابتدای ورودی ورزقان چادر هدایت کمک‌های مردمی مستقر است. در این چادر آنهایی که شخصا کمک‌های خود را برای اهدا به زلزله‌زدگان به ورزقان آورده‌اند به کمپ‌ها هدایت می‌شوند تا کمک‌ها به صورت منظم و با مدیریت در میان زلزله‌زدگان توزیع شود.

مردم ورزقان که خانه‌های آنها تخریب شده و یا خسارت دیده در چادرهای هلال احمر در فضاهای سبز و یا در مقابل منازل خود ساکن شده‌اند. فعالیت اقتصادی در شهر تعطیل شده و فقط پمپ بنزین ورزقان فعال است.

یکی از نکات حائز اهمیت پس از وقوع زلزله توجه به مسائل بهداشتی است که اگر از این مقوله مهم غفلت شود مشکلات عدیده‌ای به بار می‌آید.

معاون بهداشت شبکه بهداشت و درمان ورزقان در زمینه اقدامات صورت گرفته برای امدادرسانی به زلزله‌زدگان می‌گوید: در روز اول و دوم پس از وقوع زلزله عملیات امداد و نجات انجام شد ولی در حال حاضر کنترل مسائل بهداشتی در روستاها با جدیت دنبال می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در منطقه ورزقان 45 روستا آسیب جدی دیده و 20 روستا کاملا تخریب شده است افزود: 30 تیم پزشکی طبق برنامه‌ریزی در روستاها حاضر شده و در 60 روستا نیز بهورزان خدمات اولیه را به روستاییان ارائه می‌دهند.

مسعود زارع با تاکید بر اهمیت توجه به نکات و مسائل بهداشتی اضافه می‌کند: اگر نتوانیم شرایط بهداشتی را در منطقه کنترل کنیم بیماری‌هایی نظیر التور و وبا شیوع پیدا کرده و مشکلات بسیار زیادی به بار می‌آید.

وی تامین آب شرب روستا،‌ جمع‌آوری لاشه‌های حیوانات، جمع‌آوری زباله‌ها و نصب دستشویی و حمام صحرایی را از جمله اقدامات در دست اجرا دانست و یادآور شد: شهرستان ورزقان طبق آمار 47 هزار و 500 نفر جمعیت دارد ولی در حال حاضر به دلیل اینکه فصل برداشت محصول است آمار ساکنان روستاها بسیار بیشتر شده است.

معاون بهداشت شبکه بهداشت و درمان ورزقان می‌گوید: پراکندگی روستاها کار را دشوار کرده است ولی تیم‌های بهداشتی و درمانی به صورت شبانه‌روزی مشغول فعالیت هستند تا خدمات لازم را به زلزله‌زدگان ارائه دهند.

فروغی فرماندار ورزقان در خصوص آخرین وضعیت این بخش پس از گذشت نزدیک به یک هفته از وقوع زلزله می‌گوید: با وقوع زلزله شهر ورزقان و تمام روستاهای بخش مرکزی و 17 روستای بخش خاروانا آسیب دیدند و در بخش مرکزی در همان ساعات اولیه 12 روستا به صورت کلی تخریب شده و 25 روستا بیش از 50 درصد ویران شدند.

وی با اشاره به اینکه شهر ورزقان 50 درصد آسیب دیده است اضافه کرد: پس لرزه‌ها موجب شد که تخریب بیشتر شده و در اثر زمین لرزه روزهای اخیر که تمام روستاهای بخش خاروانا و خود شهر آسیب دید و در حال حاضر 155 روستا در بخش ورزقان آسیب دیده‌اند. همچنین در 14 روستای مسیر ورزقان به سمت خواجه آمار تلفات بسیار بالا است.

فرماندار ورزقان با اشاره به خدمات ارائه شده گفت: شش ساعت پس از وقوع زلزله روشنایی شهر ورزقان وصل شد و 48 ساعت بعد توانستیم جریان برق همه روستاها را برقرار کنیم.

وی با اشاره به اینکه آب مصرفی و گاز نیز به تدریج در شهر ورزقان و روستاها وصل شد، گفت:‌ یکی از نکات مهم سرویس‌های بهداشتی است که در این راستا کارگاهی در منطقه راه‌اندازی شده که در آن سرویس‌های بهداشتی سیار در حال تولید است و امیدواریم که بتوانیم بخشی از نیازها را برطرف کنیم.

فروغی با اشاره به اینکه مردم با کمک‌های بسیار زیاد خود توانسته‌اند بخشی از نیازهای مردم زلزله‌زده‌ را برطرف کنند گفت: در حال حاضر بیشتر به کالاهایی نظیر پتو، چادر، مواد شوینده لوازم بهداشتی، کلمن و... نیاز ضروری داریم.

فصل همدلی

تهران، همدان، رشت، ساری، شیراز، مراغه، قم، اصفهان، اردبیل، سنندج، زنجان و...خیل کمک‌های مردمی از همه جای ایران روانه مناطق زلزله‌زده شده است...مردم ایران این بار هم در آزمون همدلی، وحدت و یکرنگی سربلند هستند....ترک، فارس، کرد، لر و بلوچ فرقی ندارد...مهم ایرانی بودن است.

از پتو گرفته تا اسباب بازی برای کودکان روستایی در میان کمک‌های مردمی به چشم می‌خورد. خیلی‌ها ترجیح داده‌اند که خود کمک‌ها را به دست زلزله‌زدگان و هموطنان برسانند و به همین دلیل رنج سفر را بر خود خریده‌اند تا با هم‌نوع خود ابراز همدردی کنند.

مردم ایران اسلامی مصداق عملی شعر «بنی آدم اعضای یکدیگرند...» را تفسیر کردند و به حق نشان دادند که برای کمک به هم‌وطن خود لحظه‌ای درنگ نمی‌کنند...بازار دوستی، برادری، صفا و محبت میان مردم در ورزقان، هریس و اهر داغ داغ است...شما هم به این بازار سری بزنید.برچسب ها: ادامه ی پس لرزه ها ،
آخرین ویرایش: - -

1397/06/27 04:39 قبل از ظهر
You will find a ton of techniques to save yourself big bucks.
Saving is key securing a great future.
1397/06/26 05:28 بعد از ظهر
This can vary widely depending on how often you vacuum, if you
have pets that shed, and how much carpet you have.
In the newer kinds of bagless vacuum cleaning machines, HEPA
filters are incorporated. You could find
various options including cordless, refurbished, steam or cylinder.
1397/06/26 12:53 بعد از ظهر
Everybody else that took this web site really is hilarious.
1397/06/26 08:21 قبل از ظهر
Utterⅼy composed written content, thank you for entrօpy.
"In the fight between you and the world, back the world." byy Frank Zappa.
1397/01/20 05:32 بعد از ظهر
These colourful items weren't meant to final for
generations, and most had been product of glass, plastic, and low cost metals.
1397/01/20 06:05 قبل از ظهر
Have been taking little over a month.
1397/01/19 12:16 بعد از ظهر
The first thing it's essential know earlier than dealing
in loose diamonds is simply what makes a great diamond.
1397/01/17 04:53 بعد از ظهر
Jewelry is static. Your woman would love to have a fantastic current from
you to show her that you care. I didn't know these form of jewellery exists!
1397/01/17 04:33 بعد از ظهر
Solid gadgets should stand up to extra vigorous treatment.
Television doesn't do justice to the micro mosaic referred to as Tessarae.
1397/01/17 04:24 بعد از ظهر
He eventually had to call it quits running completely.
1397/01/17 10:18 قبل از ظهر
Great hub!
1397/01/17 07:43 قبل از ظهر
Always wear a tie that ought to be very long sufficient to reach your belt buckle.
1397/01/17 05:21 قبل از ظهر
Have been taking little over a month.
1397/01/17 01:05 قبل از ظهر
The entire metropolis plan is proof of the fact that the people
who lived right here had been civilized and lived in a correct societal setup.
1396/07/1 07:28 بعد از ظهر
Everyone loves what you guys are up too. This kind of clever work and coverage!

Keep up the awesome works guys I've added you guys to our blogroll.
1396/05/15 03:34 بعد از ظهر
Great information. Lucky me I came across your blog by accident (stumbleupon).
I've bookmarked it for later!
1396/01/25 08:08 بعد از ظهر
Hi, I do believe this is an excellent web site.
I stumbledupon it ;) I will revisit yet again since I
bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change,
may you be rich and continue to help other people.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر